Aydınlanma Seti 3 - İlhan Arsel

Aydınlanma Seti 3 - İlhan Arsel


Stok Kodu: aydınlanmaset3
Aynı gün kargo95,00 TL
147,00 TL %35 indirimli


1) Şeriat, İnsan ve Akıl

Prof. Dr. İlhan Arsel, bu kitabında, Kur'an'da geçen ayetleri  akıl süzgecinden geçirerek ele alıp, İslam şeriatının, akılcılık yerine vahiyciliğe yönelik insan türü  yetiştirdiği görüşünü ortaya koyuyor. Arsel, kitapta ifade ettiği "İslam tarihi, insan varlığını kölelikten, müptezellikten yukarı bir değere layık görmeyen zihniyetin, günümüze dek bitmeyen olumsuzluklarıyla doludur" görüşünü, İslam kaynaklarına dayandırarak açıklamaktadır.

 

2) Şeriat ve Aydınlanma

Aydınlanma tarihimizin en önemli araştırmacı ve yazarlarından Prof. Dr. İlhan Arsel'in eserlerini yayımlama gururunu taşıyan yayınevimiz, bu çabasını bilimsel bir titizlikle sürdürmeye devam ediyor.

Değerli yazarımızın Şeriat ve Kölelik, Şeriat ve Eşitsizlik, Müslümanlık Sınavı, Şeriatın Getirdiği Hoşgörüsüzlük ve Şeriatçıyla Mücadelenin El Kitabı adlı eserlerini Şeriat ve Aydınlanma adıyla tek kitapta toplamış bulunuyoruz.

Atatürk Devrimi’nin ışığıyla yetişen bir neslin üyesi olarak, aldığı ışığı geleceğe taşıyan, değerli biliminsanımız ve aydınlanma mücadelemizin mihenk taşlarından Prof. Dr. İlhan Arsel’in yapıtlarının yeni baskılarıyla okurlarımızla buluşmanın kıvancını yaşıyoruz.

 

3) Şeriat ve Kadın

Müslümanlığın kadına bakışı ve onu ele alışı konusunda artık bir klasik olduğu herkesçe kabul edilen Şeriat ve Kadın,  Prof. Dr. İlhan Arsel'in en önemli eserlerinin başında gelir. Bu kitap her yönüyle bir şaheserdir.
Aydınlanma ve din konusunda tartışılmaz bir otorite olarak kabul edilen Prof. Arsel'in bu kitabı, uzun yıllardır kitapçı raflarında bulunmuyordu. 
Kaynak Yayınları elinizde tuttuğunuz bu eseri, kelimenin gerçek anlamında yeni bir baskı için gözden geçirmiş, yazım hatalarını düzeltmiş, metni daha da okunaklı kılmak için yeni bir sayfa tasarımıyla hazırlamış ve en önemlisi de araştırmacıların işini kolaylaştıran kapsamlı bir dizin hazırlamıştır.

 

4) Şeriat'tan Kıssa'lar

Prof. Dr. İlhan Arsel Şeriat’tan Kıssa’lar’da Kur’an’da yer alan “Kıssa”ları (masalları ve hikâyeleri), tarihsel kökleriyle ele almaktadır. Şeriat’ta yer alan Kıssa’ların “büyük bir çoğunlukla Yahudi ve Hıristiyan kaynaklarından, özellikle Tevrat’tan alınma” olduğunu savunan Arsel, onları Yahudi ve Hıristiyan kaynaklarındaki asıllarıyla karşılaştırarak inceliyor. 90’lı yıllarda ilk kez yayımlandığında büyük tartışmalara neden olan Şeriat’tan Kıssa’lar’ı, gözden geçirilmiş yeni baskısıyla okura sunuyoruz. 

Stok Kodu
aydınlanmaset3
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat