Sepetim (0) Toplam: 0,00
%35
Büyük Matematikçi Ömer Hayyam Hamit Dilgan

Büyük Matematikçi Ömer Hayyam

Liste Fiyatı : 15,00
İndirimli Fiyat : 9,75
Kazancınız : 5,25
9789753435611
362541
Büyük Matematikçi Ömer Hayyam
Büyük Matematikçi Ömer Hayyam
9.75

Mimarlık Fakültesi Yüksek Matematik ve Matematik Tarihi hocası merhum Prof. Hamit Dilgan'ın Türkiye'de eşi bulunmayan Ömer Hayyam kitabını yeniden okurlara kazandırmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.

Dilgan, Nazi Almanyası'ndan kaçan ünlü Alman matematikçilerinden Kurt Vogel tarafından yetiştirilmiş ve bu kitabı yazması için de Alman hocaları tarafından teşvik edilmiştir.
Hamit Dilgan'ın bu kitabı iki bölümden oluşuyor: Birinci bölümde Ömer Hayyam'a kadarki matematikçilere ve özellikle de Doğu'da bilim adamlarının yetişmesini sağlayan toplumsal-kültürel iklime yer verilmektedir. Bilim adamları tarafından "Hayyam dönemi" olarak ifade edilen dönem ise, ikinci bölümde işlenmektedir.

Yazar, Ömer Hayyam'dan hareketle hem matematiğin gelişimini anlatıyor hem de Ömer Hayyamları yetiştiren toplumsal ve kültürel ortama ilişkin önemli tarihsel saptamalarda bulunuyor.
Bu eserde ayrıca, kitaba ayrı bir derinlik katan, Cezayir Eski Kültür Bakanı Ahmet Cabbar'ın Ömer Hayyam'ın hayatını ve dönemini anlatan özgün bir makalesi de yer alıyor.

Kapat