Sepetim (0) Toplam: 0,00
%35
Çarlık Belgelelerinde Anadolu'nun Paylaşılması E.E. Adamof

Çarlık Belgelelerinde Anadolu'nun Paylaşılması

Liste Fiyatı : 20,00
İndirimli Fiyat : 13,00
Kazancınız : 7,00
9789753433259
362258
Çarlık Belgelelerinde Anadolu'nun Paylaşılması
Çarlık Belgelelerinde Anadolu'nun Paylaşılması
13.00

Bu kitap Eski Rus Dışişleri'nin gizli dosyalarından elde edilen bilgilerle E.E. Adamof'un başkanlığında, yazılmış ve Erkan-ı Harbiye Kaymakamı Babaeskili Hüseyin Rahmi tarafından Türkçeye çevrilmiştir.

"Doğu Meselesi", "Osmanlı İmparatorluğu'nun Parçalanması", "Hasta Adamın Mirası", "Boğazlar ve İstanbul Kimin olacak?" ve "Anadolu'nun Paylaşılması" konuları 19. yüzyılın ilk aylarından başlayarak 1923 yılı sonuna kadar Avrupa ve dünya diplomasisinin en önemli sorunlarından biri olmuştur. Yüzlerce gizli-açık görüşmeye, ondan fazla konferansa, binlerce plan-program ve projeye, birçok bakanın istifasına, hükümetlerin düşmesine veya ayakta kalmasına sebep olan bu konular, nihayet yüz binlerce insanımızın kanının akıtılması, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması, kendisini kabul ettirmesiyle ülkemizin acı tecrübeleri arasına katılmıştır.

Birinci Dünya Savaşı'nın en hareketli dönemi olan ilk üç yılı arasında "Türkiye'nin Paylaşılması" konusunda yapılan diplomatik yazışmalara ait belgeler, devrime kadar Rusya Dışişleri Bakanlığı'nca "özel nitelikte bir iş" olarak kabul edilip büyük önem verilerek Bakanlığın gizli dosyalarında korunmuştur ve bugün de Rusya Devlet Arşivi'nde bulunmaktadır.

Kapat