Sepetim (0) Toplam: 0,00
%35
İsveççenin Türkçe ile Benzerlikleri Sven Lagerbring

İsveççenin Türkçe ile Benzerlikleriİsveçlilerin Türk Ataları

Liste Fiyatı : 100,00
İndirimli Fiyat : 65,00
Kazancınız : 35,00
Taksitli fiyat : 12 x 6,45
%35
Gönderim süresi 2 gündür.
9786057707963
362511
İsveççenin Türkçe ile Benzerlikleri
İsveççenin Türkçe ile Benzerlikleri İsveçlilerin Türk Ataları
65.00

18. yüzyılda İsveç tarihi araştırmalarının kurucusu sayılan Prof. Sven Lagerbring, İsveç ve Türk tarihinin karanlıkta kalan gerçeklerini aydınlatıyor. Klasikleşen kitabında Lagerbring, İsveçlilerin atalarının Türkler olduğunu, İsveç masallarına, efsanelere ve taş yazıtlara dayanarak ortaya koyuyor.

Kitapta İsveççe ile Türkçe karşılaştırılarak Türklerin ve İsveçlilerin ortak tarihsel kökene ve dil ortaklığına sahip olduğu gözler önüne seriliyor.

Lagerbring’in uzun süre arşivlerde unutulan bu çalışmasının, İsveç kökenli, 19. Yüzyılın sonlarında Türklüğü ve Müslümanlığı seçen, “Osmanlı Vikingi” diye anılan Gustaf Noring, nam-ı diğer Ali Nuri Dilmeç tarafından bulunup gün ışığına çıkarılmasının çok ilginç öyküsü de  kitapta ayrıca yer alıyor.

"Araştırdıkça, Lagerbring’in işaret ettiği kaynaklara daldıkça ben de şaşkınlığa düşecek bağlar bulmaya başlamıştım. Örneğin Hunların Uppsalaya’ya dek İsveç’i işgal ettiğini, İsveç’te, İskandinavya’da ‘Hun’dan ‘Atilla’dan türemiş pek çok ad olduğunu biliyor muydunuz? Hiç beklemediğimiz bilgiler var. Özellikle İskandinav sagaları çok önemli. Bakon ‘saga’ sözcüğü bile Türkçe… ‘Sagu’: Ölen birinin ardından yazılanlar.

(Abdullah Gürgün)

0 Nadide ve çığır açıcı bir kitap, tarihin derinliklerinden müthiş bilgiler iletiyor bizlere. Yeniden basımını mutlaka sağlayın ve getirtin lütfen. Bizler de okuyalım ve okutalım. Teşekkürler
Kapat