Sepetim (0) Toplam: 0,00
%35
Kurtuluş Savaşi'nda İkili İktidar Zeki Sarıhan

Kurtuluş Savaşi'nda İkili İktidar

Liste Fiyatı : 6,00
İndirimli Fiyat : 3,90
Kazancınız : 2,10
9789753432948
362240
Kurtuluş Savaşi'nda İkili İktidar
Kurtuluş Savaşi'nda İkili İktidar
3.90

Bu çalışmada, Kurtuluş Savaşı yıllarında İstanbul ile Anadolu arasında iktidarın en önemli aygıtları olan yüksek kademe yöneticilerinin tutuklanması, görevden alınması, yerine kendi yöneticilerini getirme kavgası üzerinde durulmuştur. Ordu, çekişme konularının merkezinde bulunmaktadır. Bu nedenle, Ordu'nun hangi iktidara hizmet edeceği, savaşın en belirleyici sorusudur.
Türk Kurtuluş Savaşı, aynı zamanda ve özellikle başlangıçta Ordu'yu kazanma ve ileri aşamalarda bir ordu kurma savaşıdır. Türk Kurtuluş Savaşı'nın yasaları, günümüzde de ışık tutmaktadır. Ordusu olmayanın iktidar hakkı yoktur.
28 Şubat 1997'den beri yaniden bir iktidar mücadelesi yaşayan Türkiye, bir yol ayrımındadır. Ya, Batı'nın 1918'de yaptığı dayatmalara İstanbul hükümetleri gibi teslim olunacak ve böylece Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet'le elde edilen bütün kazanımların teker teker yok edilmesine razı olunacak ya da Türkiye, yeniden tam bağımsızlık ve Devrimci Cumhuriyet yoluna girecektir.
Kitaptan bazı konu başlıkları şunlardır: Kurtuluş Savaşı'nda Bürokratların Yeri; Mütareke'de Askeri Teşkilatı; Bürokrasinin Tasfiye Konusunda Yabancıların Baskıları; Yüksek Kademe Yöneticilerinin Tutuklanması ve Yargılanması; Hükümetin Ordu'yu Etkisizleştirme Çabaları; Anadolu ile İstanbul Arasında Bürokrasi Kavgası; Kolordular; Dahiliye Nezareti; Vilayetler....

Kapat