Mezopotamya'da Emperyalist Kapışma ve Yerleşme

Mezopotamya'da Emperyalist Kapışma ve Yerleşme


160 Sayfa
Stok Kodu: 9789753434423
Aynı gün kargoStokta yok

İhsan Şerif Kaymaz'ın bu kitabı iki bölümden oluşmaktadır. 16. yüzyıldan Birinci Dünya Savaşı'na kadar geçen süreyi kapsayan ilk bölümde, İngiltere'nin Irak'ta ticari ve ekonomik etkinlik kurması; Birinci Dünya Savaşı yıllarını kapsayan ikinci bölümde ise, bunu siyasi ve askeri denetimle pekiştirmesi ele alınmıştır.

Kitaptan bazı önemli konu başlıkları şunlardır:
19. Yüzyıl Öncesinde Yaşanan Güç Çatışmaları: İngiliz Üstünlüğünün Kurulması; 19. Yüzyıl: "Doğu Sorunu" ve "Büyük Oyun"; Rusya'nın Çevrelenmesi; Diğer Batılı Güçlerin Mezopotamya'ya Girme Gayretleri; Bağdat demiryolu ve Nüfuz Alanlarının Belirlenmesi; İngiltere'nin Almanya'yı Mezopotamya ve Körfez'den Uzak Tutma Çabaları; Stratejik Değerlendirmede Yeni Bir Değişken: Petrol; Birinci Dünya Savaşı'ndan Önce İngiliz İşgal Planları; İşgalin Başlaması; Basra Operasyonu; Birinci ve İkinci Bağdat Operasyonu ve Bağdat'ın Düşmesi; ABD'nin Savaşa Girmesi ve Wilson İlkeleri; İşgalin Son Aşaması: Musul...

Kaymaz'ın bu kitabı, ABD'nin Irak'ı işgaliyle, insanlık tarihi içindeki değeri tartışmasız olan Mezopotamya'da yaşanan büyük insanlık dramının nedenlerini anlamamız için bize ışık tutacaktır.

Stok Kodu
9789753434423
Boyut
14 x 20 cm
Sayfa Sayısı
160
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
3. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat