Sepetim (0) Toplam: 0,00
%35
Mezopotamya'da Emperyalist Kapışma ve Yerleşme İhsan Şerif Kaymaz

Mezopotamya'da Emperyalist Kapışma ve Yerleşme

Liste Fiyatı : 9,00
İndirimli Fiyat : 5,85
Kazancınız : 3,15
9789753434423
362454
Mezopotamya'da Emperyalist Kapışma ve Yerleşme
Mezopotamya'da Emperyalist Kapışma ve Yerleşme
5.85

İhsan Şerif Kaymaz'ın bu kitabı iki bölümden oluşmaktadır. 16. yüzyıldan Birinci Dünya Savaşı'na kadar geçen süreyi kapsayan ilk bölümde, İngiltere'nin Irak'ta ticari ve ekonomik etkinlik kurması; Birinci Dünya Savaşı yıllarını kapsayan ikinci bölümde ise, bunu siyasi ve askeri denetimle pekiştirmesi ele alınmıştır.

Kitaptan bazı önemli konu başlıkları şunlardır:
19. Yüzyıl Öncesinde Yaşanan Güç Çatışmaları: İngiliz Üstünlüğünün Kurulması; 19. Yüzyıl: "Doğu Sorunu" ve "Büyük Oyun"; Rusya'nın Çevrelenmesi; Diğer Batılı Güçlerin Mezopotamya'ya Girme Gayretleri; Bağdat demiryolu ve Nüfuz Alanlarının Belirlenmesi; İngiltere'nin Almanya'yı Mezopotamya ve Körfez'den Uzak Tutma Çabaları; Stratejik Değerlendirmede Yeni Bir Değişken: Petrol; Birinci Dünya Savaşı'ndan Önce İngiliz İşgal Planları; İşgalin Başlaması; Basra Operasyonu; Birinci ve İkinci Bağdat Operasyonu ve Bağdat'ın Düşmesi; ABD'nin Savaşa Girmesi ve Wilson İlkeleri; İşgalin Son Aşaması: Musul...

Kaymaz'ın bu kitabı, ABD'nin Irak'ı işgaliyle, insanlık tarihi içindeki değeri tartışmasız olan Mezopotamya'da yaşanan büyük insanlık dramının nedenlerini anlamamız için bize ışık tutacaktır.

Kapat