Sepetim (0) Toplam: 0,00
%35
Güney Afrika Muharebesi - Gazi Mahmud Muhtar Paşa

Güney Afrika Muharebesi

Liste Fiyatı : 90,00
İndirimli Fiyat : 58,50
Kazancınız : 31,50
Taksitli fiyat : 12 x 5,80
%35
Gönderim süresi 2 gündür.
9786257697262
364611
Güney Afrika Muharebesi
Güney Afrika Muharebesi
58.50

Gazi Mahmud Muhtar Paşa Balkan Savaşlarına katılmış, 1910 yılında Bahriye Nazırlığı yapmış önemli bir Osmanlı asker, diplomat ve siyasetçisi. Mahmud Muhtar Paşa'nın Afrika-yı Cenûbî Muharebesi, yani Güney Afrika Savaşı adındaki eseri, onun çalışmalarının en ilginç olanlarından birisi.

Osmanlı Devleti'nin coğrafi sınırlarının çok ötesinde olan, Güney yarımkürenin ucundaki bir havalide gerçekleşen ve iki Avrupalı sömürge ülkesinin çıkar mücadelesine sahne olan bu kanlı muharebenin bu denli ayrıntılı bir biçimde bir Osmanlı diplomatı tarafından ele alınması, okuyacağınız kitabı ilginç kılan başlıca nedenlerden biri.

Güney Afrika, Osmanlı Devleti'nin hiçbir zaman himayesi altına girmemiş bir toprak olmasına rağmen yazarın bu işe girişmesi, sözü edilen olayların dünya ve Türk kamuoyunu açısından da ne denli önemli olduğunu gösteriyor.

Akademisyen ve araştırmacı Halim Gençoğlu tarafından eski Türkçeden günümüz Türkçesine çevrilen eserde okuyucu Mahmud Muhtar Paşa ve dönemi hakkında önemli bilgiler ediniyor.

 “Harp, siyasetin silahla devamı demek olup bitirme vasıtasıdır. Fakat biri olunca öbürünün de olması şart olan bu iki madde arasında genellikle uzlaştırılması mümkün olmayan zıddiyet mevcuttur.” 

(Gazi Mahmud Muhtar Paşa)

Kapat